Türkiye’ye gelen bir gazeteci saç ekimi sürecinin tüm aşamalarını anlattı

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği’nin verilerine göre 2022’de yaklaşık 1 milyon kişi saç ekimi için Türkiye’ye geldi ve yaklaşık 2 milyar dolar harcadı.

Kelliğe bulunan çözümler son yirmi yılda büyük bir küresel iş haline gelirken 2024 yılı sonuna kadar sektör değerinin 11 milyar doların üzerinde olması bekleniyor.

Şu ana kadar piyasada ne kadar yeni, gelecek vadeden hap ve tedavi çıkarsa çıksın, hiçbiri saç ekiminin kalıcılığının önüne geçemedi. Aksine bu alanda patlama yaşanıyor ve Türkiye gidilecek en iyi destinasyon olarak ününe ün katıyor.

Business Insider’ın haberine göre, İstanbul’da saç ekimi yaptıran Spencer Macnaughton isimli bir gazeteci ise deneyimlerini şu şekilde anlatıyor…

SAÇ DÖKÜLMESİNİN DERİN ACISI

Macnaughton, “Saç dökülmem 2015 yılında, 24 yaşındayken arkadaşımın paylaştığı bir Snapchat videosunda kafamda bozuk para büyüklüğünde kel bir nokta fark etmemle başladı.”

“Sonraki sekiz yıl boyunca kelliğim ilerledi ve birçok erkek gibi benim de özgüvenim bozuldu. Kendimi daha az çekici, daha az erkeksi hissediyordum, sanki bir partner bulma ihtimalim azalıyormuş ve sanki çok hızlı yaşlanıyormuşum gibi.”

“Saç dökülmesine karşı FDA onaylı iki ilacı denedim. Bu ilaçlar biraz yardımcı olsa da, onları kullanma konusunda düzenli değildim. Zamanla saç dökülmem önemli ölçüde ilerledi.”

“2023’ün çoğunu kendime İstanbul’da saç ektiren arkadaşım Bennett’ın izinden gidip gitmeyeceğimi sorarak geçirdim.”

“Sonra gazeteci şapkamı takıp araştırmaya koyuldum. Bazı olumsuz çevrimiçi incelemelerin yanı sıra, Bennett’ın doktoru Dr. Serkan Aygın saygın bir isim olarak görünüyordu. Prestijli yayınlarda güvenilir bir uzman olarak anılıyor, saç ekimi cerrahisindeki yenilikler nedeniyle ödül kazanıyor ve ABD’deki saygın üniversitelerden ve tıp merkezlerinden üyelerin yer aldığı bir kuruluş olan Uluslararası Dermatoloji Derneği’nin üyesi olarak tanınıyordu. Ben de ona gitmeye karar verdim.” diyor.

TÜRKİYE’NİN DÜNYANIN SAÇ EKİM BAŞKENTİ OLMA HEDEFİ 

Saç ekimi, Türkiye’de hayat pahalılığı ve enflasyon nedeniyle dünyaya göre daha ucuz mal ediliyor. Sağlık Bakanlığı da, kliniklere vergi indirimleri ve çeşitli imkanlar sunuyor. Bu tutum ise oldukça işe yarıyor. 2019’dan bu yana sağlık turizminde %50’den fazla artış yaşandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde saç ekimi işlemleri 10 bin ila 20 bin ABD Doları arasında değişiyor. Dr. Aygın, ön ödeme olarak yaklaşık 3.500 dolar alıyor. Buna bir konsültasyon, operasyonun kendisi, işlem sonrası bakım, dört yıldızlı bir otelde üç gece konaklama ve havaalanından, otelden ve klinikten ulaşım dahil ediliyor. Bu, operasyonun ABD’de yapılmasına göre üç bir oranında daha ucuz gerçekleşiyor. 

25 yıldır saç ekimi yapan Dr. Aygın, çocukluğundan beri erkek saçına takıntılı olduğunu söylerken “Biz güzelliğin avcılarıyız” ifadesini kullanıyor.

Kliniğinde 20 doktor, 80 teknisyen ve sekiz anestezi uzmanı, günde 20 ila 22 arasında nakil gerçekleştiriyor.

“ACI VERİCİ BİR DENEYİM” 

İşlem sırasında Macnaughton’ın başında hala saç çıkarmakta olduğu bölgelerinden alınan 4.000 greft (tipik olarak 3.500 ila 4.400 arası) nakledildi. Bu durumda greftlerin 3.400’ü kafanın arkasından, kalan 600’ü ise sakalından çekildi. Her greft iki veya üç yeni saç teline eşittir. Yani operasyondan altı ay ile bir yıl sonra, sonuçlar ortaya çıktığında 8.300 yeni saç telinin çıkması bekleniyor.

Macnaughton operasyonun acı verici olduğuna dikkat çekiyor, çünkü cilt dokusu başın arkasına göre çok daha yumuşak ve ince. Operasyon hakkında da konuşan hasta, “10 dakika içinde gelecek bir tercüman çağırmadığınız takdirde odada hiç kimse İngilizce konuşmuyordu. Yaklaşık 15 kez bağırdım ve sakalım üzerinde çalışan kadın ‘anestezi!’ dedi. Ve birisi beni uyuşturmak için sakalıma bir iğne daha batırdı.”

“İşlem bittiğinde saç derim ve sakalım aşırı hassas ve kanlıydı ve başımla boynumda bandajlarla uyumak zorunda kaldım. Ancak ameliyat sonrasında çok fazla ağrı olmadı. Otel odama geldiğimde bir ağrı kesici daha aldım ve bebekler gibi uyudum.”

“Muhtemelen ömür boyu saç uzatıcı ilaçlar kullanacağım. Saç ekimi her şeyin başı ve sonu değil.”

“Ciddi sonuçların görülmesi yaklaşık 6-7 ay, nihai sonuçların görülmesi ise yaklaşık bir yıl sürecek. Ancak geçen ay boyunca saç çizgimde her gün yeni saç tellerinin olduğunu fark ettim. Artık arkadaşlarım ve ailemle fotoğraf çektirmek istiyorum. Zoom ve yüz yüze çalışma toplantılarında kendime daha çok güveniyorum.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x